logo

Агенција за промоција и поддршка на туризмот

 
Соопштенија
AdventureEDU“ обуки за туристичкиот сектор и стопанството
Денес 27.03 и 28.03, Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија во соработка со Проектот на експанзија на мали бизниси, финансиран од УСАИД и Интернационалната асоцијација за активен туризам (ATTA) одржуваат „AdventureEDU“ обуки за туристичкиот сектор и стопанството.   повеќе ...
Агенцијата за промоција и поддршка на туризам започна со одржување на состаноци со туристичкиот сект
На иницијатива и покана на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на 25.03 (вторник) во Охрид се оддржа работен состанок со туристичкиот бизнис сектор од југозападниот регион на Република Македонија.   повеќе ...
Нова туристичка атракција „Македонско село“
Новата туристичка атракција „Македонско село“, кое опфаќа 12 автентични куќи во архитектонки стил карактеристичен за различни региони во земјава, лоцирано во близина на манастирот „Свети Пантелејмон“, од април треба да биде отворено за посетители.   повеќе ...
Скопскиот аеродром меѓу топ 10 во Источна Европа
Аеродромот „Александар Велики“ во Скопје, за чиишто операции е одговорна „ТАВ Македонија“, обезбеди место меѓу најквалитетните 10 авиопристаништа во источна Европа на Светските аеродромски награди што неодамна се одржаа во Париз.   повеќе ...
Македонија атрактивна дестинација за шведскиот тур оператор “TUI Fly Nordic”
Туристичкиот потенцијал на Македонија претставен на последниот саем во зимската сезона “TUR Resemässan i Göteborg” кој се одржува во Гетеборг, Шведска.   повеќе ...
Македонија земја на богато културно и природно наследство промовирана на саемот за туризам во Москва
Четврта година по ред Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот (АППТ) го претставува својот туристички потенцијал на саемот за туризам во Москва, Русија (MITT).   повеќе ...
Вински туризам: Пет дестинации што мора да ги посетат љубителите на вино
Онлајн магазинот Food and Wine објави листа на пет локации што мора да ги посетат љубителите на вино. Меѓу предлозите на дестинации за вински туризам, се наоѓа и Македонија.   повеќе ...
Голф туризам ќе се развива во Зелениково
Документацијата за изградба на голф терени е целосна и завршена, па сега бараме инвеститори, и преговараме со заинтересираните инвеститори, вели градоначалникот Груевски   повеќе ...
Македонија дел од најзначајната интернационална туристичка берза “ITB 2015”
Во организација на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, туристичките потенцијали на Македонија и оваа година се претставуваат на интернационалната туристичка берза “ITB 2015”. Туроператори, агенции, хотели, авиокомпании од 4-8ми март се во центарот на туристичкиот форум во Берлин, Германија.   повеќе ...
Ова се десетте причини да се посети Македонија
Популарната интернет страница Хафингтон пост објави 10 причини за да се посети Македонија, во кои се вели дека главни атракции на земјата се прекрасните езерски одморалишта, богатата историја, љубезните жители, но и поволните цени за странските туристи.   повеќе ...
Туристички, културни и гастрономски потенцијали на Македонија претставени на саемот за туризам во Б
Во организација на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот богата програма на Македонија, преку деновите на македонскиот туризам и промотивните настани успешно се претстави како туристичка дестинација на меѓународниот саем во Белград кој се оддржа од 19-22ти Февруари.   повеќе ...
Македонија домаќин на првата европска регионална конференција за активен туризам „AdventureNext – Ba
Денес, Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија одржа прес конференција на која објави дека Македонија ќе биде домаќин на првата европска регионална конференција за активен туризам „AdventureNext – Balkans“, која ќе се оддржи во Мај, 2016 година.   повеќе ...
Успешна промоција на Македонија како туристичка дестинација на саемот за туризам во Софија, Бугарија
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот и оваа година успешно ja претстави Македонија како туристичка дестинација на “HOLIDAY & SPA EXPO 2015” саем за туризам во Софија, Бугарија кој се оддржа од 12-15ти Февруари.   повеќе ...
Македонија земја на езера и богато културно наследство претставена на саемот за туризам “Brussels Ho
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот предводена од директорот, Кристијан Џамбазовски од 05 до 09 февруари 2015 година ја промовираше Македонија на интернационалниот саем за туризам Brussels Holiday Expo во Брисел, Белгија 2015 година.   повеќе ...
Полетиште за параглајдери во Галичица
Планината Галичица, која е една од најатрактивните локации за летање со параглајдер во Македонија, во текот на оваа година ќе добие уредено полетилиште и слетилиште за параглајдери. Ова е предвидено во рамки на проектот „Параглајдинг туризам“ кој Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот го реализира во соработка со УСАИД.   повеќе ...
Можност за промоција на приватен туристички сектор на macedonia-timeless.com
Агенцијата за промоција и поддршка на турзмот на Република Македонија официјално ја пушти во употреба новата интернет страна за промоција на туризмот на Републка Македонија - macedonia-timeless.com/macedonia.travel.   повеќе ...
Македонија земја на богато културно наследство промовирана на саемот за туризам во Истанбул, Турција
Успешно по четврти пат Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот учествуваше на “ЕМИТ” саем за туризам во Истанбул, Турција од 22-25ти Јануари, 2015.   повеќе ...
Најдобри Хотели во светот според Trip Advisor
Погледнете ја листата со најдобри хотели за 2014 спред стандардите на TripAdvisor   повеќе ...
Македонија тренд дестинација за финските туристи
Успешното и континуирано претставување на Македонија на нордискиот пазар, како и зголемениот број на туристи од Финска е причина повеќе за учество на најголемиот нордиски саем за туризам "Matka" кој се одржува во Хелсинки од 15 до 18 Јануари, 2015.   повеќе ...
Македонија како земја на езера и квалитетно вино промовирана на саемот за туризам во Утрехт, Холанди
Aгенцијата за промоција и поддршка на туризмот според програмските активности за 2015 година од месец јануари започнува со промовирање на туристичките потенцијали на Македонија и привлекување на потенцијални туристи со учество на интернационалните саеми за туризам.   повеќе ...
Шведски сомелиери во посета на Македонија
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот согласно програмските активности во 2014 година за развој на винскиот туризам во Македонија, во месец ноември организираше Инфо тура за сомелиери, блогери и угостители од Шведска.   повеќе ...
Најдобрите СПА центри и бањи во Македонија
На почетокот на декември од 2012 година па наваму се избираат најдобрите спа-центри и дестинации во земјава во рамки на манифестацијата Macedonian Spa Awards, која е дел од престижната манифестација во светски рамки Balkan Spa Awards.   повеќе ...
Туристичките потенцијали на Македонија претставени на интернационалниот саем за туризам во Измир, Ту
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот од 4ти до 7ми декември 2014 година ја промовираше Македонија и македонскиот туристички производ на интернационалниот саем за туризам Tavel Turkey, Izmir 2014.   повеќе ...
The Far Edge of Travel
Travelers have largely overlooked the Balkan region, long shrouded by a troubled past. But its enigmatic nature may prove to be its most potent drawing card.   повеќе ...
Македонија претставена на меѓународен форум за туризам- “Go2Balkan” во Софија, Бугарија
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на 26-ти Октомври, 2014 година ја промовираше Македонија на меѓународниот форум за туризам кој се одржа во Софија, Бугарија.   повеќе ...
Македонскиот туристички производ ќе биде претставен на интернационалниот саем за туризам World Trave
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот од 3-ти до 6-ти Ноември, 2014 година ќе ја промовира Македонија и македонскиот туристички производ на интернационалниот саем за туризам World Travel Market во Лондон, Англија 2014.   повеќе ...
Работната посета на АППТ на интернационалниот саем за Winter & Spa туризам во Нови Сад, Србија 2014
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот од 23-ти до 24-ти Октомври 2014 година ја промовираше Македонија на интернационалниот саем за Winter & Spa туризам во Нови Сад, Србија 2014 година.   повеќе ...
Македонскиот туристички производ претставен на интернационалниот саем за туризам JATA во Токио, Јапо
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот од 25-ти до 28-ми Септември, 2014 година ја промовираше Македонија на интернационалниот саем за туризам JATA во Токио, Јапонија 2014 година.   повеќе ...
Светски ден на туризмот
Агенција за промоција и поддршка на туризмот на сите туристички работници им го честита светскиот ден на туризмот со желби за понатамошен напредок и успеси во работата.   повеќе ...
Македонија дел од AdventureWeek Western Balkans „Недела на авантури – Западен Балкан“
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Р.Македонија во соработка со проектот на УСАИД за експанзија на мали бизниси и Интернационалната Асоцијација за Активен Туризам (Adventure Travel Trade Association - ATTA) организираа „Недела на авантури – Западен Балкан“.   повеќе ...
Холивудска продуцентска компанија, Infinity pictures and HMB (Hollywood Media Bridge) ќе снима кратк
Согласно програмските активности на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот во однос на активностите за промовирање на Македонија како атрактивна туристичка дестинација започна и соработката со Холивудскaта продуцентска компанија, Infinity pictures and HMB (Hollywood Media Bridge).   повеќе ...
Новинари од Србија и Франција во посета на Македонија
На покана на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија и во согласност со програмата за медиумска кампања во Србија за 2014 година, од 14-ти до 18-ти август беше организирана инфо тура за еминентни новинари од областа на туризмот во Србија.   повеќе ...
Jапонската телевизија Fuji снима филм за Mакедонија
Јапонска продукциска куќа започна со снимање на филм за Македонија со познатиор актер Seiichi Tanabe. Снимањето на документарно играниот филм започна на 29.07.2014 и во следните десетина денови ќе се опфатат повеќе локации низ Македонија   повеќе ...
ПРОЕКТ ЗА РАЗВОЈ НА ТУРИЗМОТ ВО ОБЛАСТА НА СЛОБОДНОТО ЛЕТАЊЕ СО ПАРАГЛАЈДЕРИ И ДЕЛТАПЛАНИ ВО РM
АППТМ – Агенција за промоција и Подршка на Туризмот на Македонија за основната цел има, иницирање на поинтензивен развој на туризмот во сите свои сегменти на и што поуспешно да ја промовира државата преку туризмот.   повеќе ...
Говор на директорот на АППТ Кристијан Џамбазовски во УТМС
Соработката со светската туристичка организација навлегува во фаза на многу конкретни и видливи активности кои започнуваат со организирање на обуки за професионалци од областа на туризмот во Македонија со помош на Светската туристичка организација.   повеќе ...
ДЕЛЕГАЦИЈА ОД СВЕТСКАТА ТУРИСТИЧКА ОРГАНИЗАЦИЈА(UNWTO) ЌЕ ЈА ПОСЕТИ РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
Македонија ќе ја посети висока делегација од Светската туристичка организација преставувана од генералниот секретар Талеп Рифаи ,Изабел Гараи директор за Европа и Петар Јанек. Во рамките на посетата од 27.07 до 30.07.2014 година ќе бидат преставени туристичките можности и потенцијали на Македонија и разменети искуства кои ќе ја надградат понатамошната соработка.   повеќе ...
УСПЕШНО РЕАЛИЗИРАНА ОБУКАТА НА СВЕТСКА БАНКА ВО СОРАБОТКА СО АППТ
Светска Банка во соработка со Агенцијата за Поддршка и промоција на туризмот на Р.Македонија-АППТ организираше тематска обука за Tourism destination management organization. Обуките спроведени од Светска банка за Tourism destination management преставуваат одлична иницијатива за регионалните стратегии,   повеќе ...
Гастрономски и гурмански тури низ Македонија
Холандскиот водич за гурмански тури “Gosto travel”, е компанија која организира гастрономски патувања, а во својата понуда ја има и Македонија. Иницијативата за организирање на гурмански тури низ Македонија за холандските туристи започна со издавањето на готвачот на холандски јазик на Жаклина Темелковска насловен “Сеќавањата на македонската кујна”.   повеќе ...
Новинари од Турција во посета на Македонија
Претставници на Turkish airlines магазинот Sky Life и Bloomberg неделен бизнис магазин ќе бидат во четири дневна посета на Македонија. Истите имаа средба со министерот за транспорт и врски, г-дин Миле Јанакиевски, директорот на Агенцијата за промoција и поддршка на туризмот, д-р Кристијан Џамбазовски и директорот на МЕПСО, г-дин Синиша Спасов.   повеќе ...
Француски новинари во посета на Македонија
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија согласно програмата за медиумска кампања во 2014 година во месец јули организира Инфо тури за новинари од Франција.   повеќе ...
Tур оператори и новинари од Р.Бугарија во посета на Р.Македонија
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија организираше тридневна инфо тура за тур оператори и новинари од Р.Бугарија. Во работните простории на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот седум тур оператори од Р.Бугарија на 27.06.2014 година (четврток) одржаа B2B средби со претставници од туристичкиот сектор, туристички агенции и хотелијери од Македонија.   повеќе ...
Потпишан договор за соработка меѓу АППТ и Државниот Универзитет “Гоце Делчев”-Штип
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот-АППТ согласно програмските активности за 2014 година ги реализира активностите за поддршка на туризмот со цел збогатување на туристичката понуда и проширување на туристичкиот производ.   повеќе ...
Репортажи за Македонија ќе се снимаат за холандското ТВ шоу “Channel 3 Travels”
Согласно програмските активности за 2014 година, Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот започна соработка со холандската јавна радиодифузна асоцијација “BNN Network”.   повеќе ...
Финците ги занеме сјајот на Охридскиот бисер
Работиме напорно процентот на задоволни туристи од посетата на Република Македонија да надмине 90%. Директните средби со бизнис и туристичката елита при посетата на Хелсинки, Финска се мал дел од тие напори појасни Директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ), г-дин Кристијан Џамбазовски.   повеќе ...
Европскиот ТВ канал АРТЕ ќе снима документарец за Македонија
Согласно програмсклите активности на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот во однос на организирање на Инфо тури за странски новинари, започна и соработката со европскиот ТВ канал АРТЕ.   повеќе ...
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Р.Македонија на средба со градоначалникот на општи
Директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, Д-р Кристијан Џамбазовски во текот на вчерашниот ден оствари работна средна со градоначалникот на општина Охрид Никола Бакрачески и секторот за ТЛЕР.   повеќе ...
Презентирани туристичките потенцијали на Македонија пред бугарските туроператори
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на 29.05.2014 година организираше презентација во Р.Бугарија на која беа претставени туристичките потенцијали и капацитети во Македонија.   повеќе ...
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Р.Македонија потпиша меморандум со ЦЈИЕ и НР Кина
Кина преставува најголем светски растечки пазар во сегментот на потрошувачката и туристичките патувања. Во 2013 година 7,5 милиони туристи од НР Кина ја посетиле Европа од кои 2,5 милиони во земјите од централна и југоисточна Европа што преставува 33,5% од вкупниот број туристи од оваа земја.   повеќе ...
СООПШТЕНИЕ ДО МЕДИУМИТЕ
Согласно програмските активности на Агенцијата за промоција и подршка на туризнот на Република Македоноја за 2014 година(“Службен весник“ на Република Македонија бр.8/2014) од својот буџет одвојува сретства наменети за поддршка на културни, забавни, спортски, гастрономски и еколошки манифестации во РМ   повеќе ...
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Македонија оствари средби со тур операторите од Р.
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија организираше шест дневна инфо тура за тур оператори од Азербејџан во соработка со економскиот промотор во оваа земја, Горан Стоев.   повеќе ...
Промоција на туристичките потенцијали на Македонија во Франција
Агенцијата за промоција и поддршшка на туризмот во 2014 година започна со поагресивна медиумска кампања во Франција со цел проширување на пазарот и можноста што ја нуди WIZZ Air со директната линија Париз-Бове-Скопје, со цел зголемување на бројот на француски туристи во Македонија.   повеќе ...
Доделени потврди за успешно завршената “Adventure EDU” обука
Во просториите на АППТ директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, Кристијан Џамбазовски и Карл Ларкинс, директор на проектот на УСАИД за експанзија на мали бизниси на 14.04.2014 (среда) ги доделија потврдите на учесниците од туристичкиот сектор за успешно завршената “Adventure EDU” обука.   повеќе ...
Работен состанок на АППТ со Све тската туристичка организација
Директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, Кристијан Џамбазовски и советникот Насер Хот беа во работна посета на Светската туристичка организација (UNWTO).   повеќе ...
Успешно претставување на Македонија на саемот за туризам во Брисел
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ), има успешно претставување на туристичките потенцијали на Македпнија на саемпт за туризам вп Брисел, Белгија ќе се одржува од 6-10 Февруари, 2014 година.   повеќе ...
Република Македонија на саем за туризам во Русија
Трета година по ред Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот (АППТ) го претстави својот туристички потенцијал на саемот за туризам во Москва, Русија (MITT).   повеќе ...
Македонија се претстави на саемот за туризам во Виена
Со впечатлива презентација со народен танц придружена со дегустација на македонско вино, Македонија се претстави на Виенскиот саем за туризам.   повеќе ...
Македонија третпат ги претставува своите туристички потенцијали на водечката саемска туристичка мани
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот и оваа година по трет пат настапи на реномираниот Нордиски саем за туризам на кој успешно ги претстави туристичките потенцијали на Македонија со нов туристички репрезентативен материјал, разновидни брошури и проспекти.   повеќе ...
Македонскиот туристички производ промовиран на саем за туризам во Утрехт, Холандија
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот имаше уште едно успешно претставување на туристичките потенцијали на Македонија на Саемот за туризам во Утрехт, Холандија кој се одржува од 14-19 Јануари, 2014.   повеќе ...
Агенцијата за поддрщка и промоција на туризмот( АППТ) го претстави својот туристишки потенцијал на с
На саемот за туризам во Софија се оддржа прес конференција и презентација за туристишкиот потенцијал на Македонија, каде се обратија Амбасадорот на Република Макеоднија во Бугарија, г-дин Благој Ханчиски, Директорот на АППТ, г-дин Христијан Џамбазовски и Портоаролот на АППТ, г-ца Маја Глигоровска.   повеќе ...
Македонскиот туристички производ промовиран на саем во Милано
Во организација на АППТ согласно планираните саемски презентации за оваа година, Република Македонија од 13-15 февруари 2014 година беше присутна на саемот за туризам Bit 2014 во Милано, Италија.   повеќе ...
Извештај за работната посета на интернационалниот саем за туризам во Истанбул, Турција 2014 година
Агенцијата за прпмпција и ппддршка на туризмпт предвпдена пд Директпрпт, Кристијан Џамбазпвски пд 30 Јануари дп 2 Февруари 2014 гпдина ја прпмпвираше Македпнија на интернаципналнипт саем за туризам вп Истанбул, Турција   повеќе ...
Македонија за првпат се претстави на саемот за туризам во Букуреш, Романија
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот за првпат е на саемот за туризам во Букуреш, Романија каде го претставува туристичкиот потенцијал на Република Македонија.   повеќе ...
Туристичките потенцијали на Македонија претставени на нордискиот саем за туризам во Финска
Агенцијата за прпмпција и ппддршка на туризмпт вп кпнтинуитет гп претставува туристичкипт пптенцијал на Македпнија на најгплемипт нпрдиски саем за туризам "Matka" кпј се пдржа вп Хелсинки, Финска пд 16 дп 19 Јануари, 2014.   повеќе ...
Извештај за оддржана работлница во соработка со USAID SBEP и ATTA
Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот во соработка со USAID SBEP и ATTA оддржа дводневна работлница ( AdventureEDU) на која присуствуваа повеќе од 40тина припадници на туристичката фела.   повеќе ...
Обуката за Еколошко означување наменета на давателите на услуги во туризмот во Република Македонија
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија со особено задоволство ги покани сите заинтересирани чинители во туристичкиот сектор на обуката за Еколошко означување наменета на давателите на услуги во туризмот во Република Македонија.   повеќе ...
Македонскиот туристички производ промовиран на најголемиот саем за туризам, ITB 2014 во Берлин
Патување околу светот во еден ден – оваа можност и годинава ја нуди најголемиот саем за туризам во светот што се одржа во Берлин од 5 до 9 март 2014.   повеќе ...
Македпнија вo центарoт на вниманиетo на саемoт за туризам вo Србија
Агенцијата за ппддрщка и прпмoција на туризмoт( АППТ) вo спрабпoтка сo Амбасадата на Република Македпнија вo Република Србија и градoт Охрид..   повеќе ...
Континуирана организација на Инфо тури во Македонија за новинари и туроператори
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Рпублика Македонија согласно прогамата за 2014 година во месец март организираше Инфо тури за новинари и туроператори.   повеќе ...
АППТ покровител на 4-от Меѓународен саем за туризам- Скопје травел маркет 2014
Директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, Кристијан Џамбазовски денес го отвори 4-от Меѓународен саем за туризам-Скопје травел маркет 2014.   повеќе ...
Македонија и Србија ја зајакнуваат соработката во областа на туризмот
Во Амбасадата на Република Србија во Македонија на 11.04 (петок) се одржа коктел по повод започнување на успешна соработка помеѓу Туристичката агенција на Србија и Агенцијата за промоција и подршка на туризмот на Република Македонија.   повеќе ...
Реализирани настани
Саеми за туризам 2013
Саеми за Туризам 2013 на коишто агенцијата ќе учествува со свој штанд  

 

соопштение за медиуми  |  галерија  |  повеќе
JETAIR Белгија 2013
АППТ им предлага на хотелите кои се во понудата на JetAir Белгија да ја разгледаат можноста да земат учество на овој настан.  

 

соопштение за медиуми  |  галерија  |  повеќе
Прва конференција за здравствен туризам
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија во соработка со Министерство за здравство, Министерство за економија, Министерство за транспорт и врски, Стопанска комора за туризам, Туристичка комора на Македонија, Сојуз на стопански комори, Стопанска комора на Македонија ја организира Првата Конференција за развој на здравствениот туризам на Република Македонија.  

 

соопштение за медиуми  |  галерија  |  повеќе
 
1